Вторник, 13 августа 2019 19:49

14 серпня

14 серпня між державами укладалися важливі угоди, у світі спорту здобувалися неабиякі перемоги. Катерина II у цей день зруйнувала Запорізьку Січ, ну а віряни святкують сьогодні Медовий Спас.

У 1385 році було укладено Кревську унію, угоду між Польщею і Великим князівством Литовським. Договір набирав чинності через рік і передбачав введення у Литві католицизму і сходження Ягайла на престол нової об’єднаної держави.

1775 рік — за наказом російської імператриці Катерини II зруйновано Запорізьку Січ. Частина запорожців пішла за Дунай, де заснувала Задунайську Січ, частина – на Кубань.

1936 року на Олімпійських іграх в Берліні вперше відбулись змагання з баскетболу. У фіналі збірна США перемогла команду Канади.

У 1945-му Імператор Хірохіто видав указ про безумовну капітуляцію Японії.

Цієї ж ночі прихильники продовження війни підняли путч і захопили імператорський палац, але до ранку 15 серпня заколот було придушено. У США і Великобританії цей день відмічають як день перемоги над Японією, хоча саме підписання акту про капітуляцію відбулося лише 2 вересня.

Цьогож дня у Москві між СРСР і Китаєм, представленим урядом Чан Кай Ші, підписано Договір про дружбу і союз на 30 років.

Згідно з ним Гоміньданівський уряд визнавав незалежність МНР, Радянський Союз зобов’язувався не втручатися в хід громадянської війни в Китаї, а в обмін отримував право спільно з Китаєм володіти Схіно-Китайською і Південно-Манчжурською залізницею, арендувати порт Дальній і створити в Порт-Артурі військову базу.

У 1983 році на першому чемпіонаті світу з легкої атлетики в Гелсинкі 19-літній український спортсмен Сергій Бубка став чемпіоном світу в стрибках з жердиною.

У цей день народилися:

У 1945 році— Валерій Шмаров, український політик, державний діяч.

Міністр оборони України у 1994—1996 роках.
До того був першим заступником гендиректора Національного космічного агентства України, після — нардеп ІІІ скликання, президент асоціації “Укравіапром”, у 2002—2005-му — гендиректор “Укрспецекспорту”. Зараз — директор Аерокосмічного інституту НАУ.

1946 року народився Володимир Мунтян, український і радянський футболіст, півзахисник київського “Динамо” і збірної СРСР.

Сім разів ставав чемпіоном СРСР, був визнаний кращим футболістом СРСР 1969 року, володар Кубка кубків 1975-го. Після закінчення кар’єри гравця — на тренерській роботі (працював зі СКА (Київ), командою на Мадагаскарі, збірною Гвінеї, українською молодіжкою, “Оболонню”, “Таврією”, “Ворсклою” тощо).

1959 рік — Ервін “Меджик” Джонсон, американський баскетболіст.

П’ять разів у складі “Лос-Анджелес лейкерз” ставав чемпіоном НБА і тричі визнавався найкращим гравцем року, олімпійський чемпіон 1992 року. Завершив великий баскетбол, оголосивши про те, що хворий на СНІД.


Джерело статті: “https://golosua.info/2019/08/13/14-serpnia-2/”